Co to jest opinia OZSS?

W postępowaniach sądowych, często sądy przeprowadzają dowód z Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych. Opinia dopuszczana jest w sprawach dotyczących kwestii związanych z dziećmi, na przykład kontaktów z małoletnimi, czy władzy rodzicielskiej. Zespół specjalistów składa się z psychologów, pedagogów i psychiatrów, którzy na zlecenie Sądu, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, wydają pisemną opinię w sprawie.

Sąd może przeprowadzić taki dowód na wniosek strony postępowania lub z urzędu. Jeśli jesteś stroną postępowania, możesz określić pytania, na które Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych powinien udzielić odpowiedzi. We właściwej redakcji takich pytań, pomoże Ci radca prawny lub adwokat.

Najczęściej opinię taką przeprowadza się w sprawach dotyczących:

  1. Władzy rodzicielskiej;
  2. Opieki nad dzieckiem;
  3. Kontraktów z dzieckiem,
  4. Kiedy jedno z rodziców kwestionuje kompetencje rodzicielskie drugiego z rodziców;
  5. W sprawach w których wymaga tego dobro dziecka, na przykład w przypadku potrzeby ustalenia ewentualnego konfliktu lojalnościowego.

Opinia taka poparta jest szczegółową analizą przeprowadzoną przez biegłych. Przeprowadzają oni badanie, zarówno z rodzicami jak i dzieckiem, jak również poddają rodziców i dzieci obserwacji. Na proces badawczy może składać się także przeprowadzenie testów psychologicznych.
Wszystkie te działania mają prowadzić do udzielenia odpowiedzi, a także ujawnienia ewentualnych nieprawidłowości lub oceny kompetencji wychowawczych danej osoby. W opinii biegli często wskazują także zalecenia, których realizacja ma służyć poprawie dobra małoletniego (np. zalecenie dotyczące przebycia przez rodzica kursu podnoszącego kompetencje wychowawcze lub zalecenie przebycia odpowiedniej terapii).

Czy opinia Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych ma istotne znaczenie w procesie sądowym?

Tak, na ogół opinia Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych jest kluczowym dowodem w sprawach rodzinnych, ponieważ dostarcza sądowi obiektywnych informacji o sytuacji rodzinnej osób badanych, w szczególności dziecka. Oczywiście, opinia taka podlega ocenie wspólnie z innymi dowodami, lecz ma ona duże znaczenie.

Czy mogę zakwestionować opinię Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych?

Tak, opinię taką można próbować podważyć, tak jak i inne dowody w sprawie. Na ogół sąd, doręczając opinię, udziela odpowiedniego terminu na ustosunkowanie się do niej. Istnieją różne sposoby na zanegowanie niekorzystnych dla strony postępowania wniosków z opinii. W prawidłowym zakwestionowaniu opinii z pewnością pomoże Ci radca prawny lub adwokat.