Upadłość konsumencka – jak wyjść z długów?

Instytucja upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, zwana potocznie upadłością konsumencką cieszy się coraz większą popularnością wśród dłużników. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje tej instytucji.

Kto może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Postępowanie dotyczące upadłości konsumenckiej prowadzi się wobec:

  1. Osób fizycznych, które nigdy nie były przedsiębiorcami ani wspólnikami w spółkach prawa handlowego;
  2. Osób fizycznych, które najpóźniej dzień przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zostały wykreślone z właściwego rejestru (ewidencji działalności gospodarczej lub KRS);
  3. Osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, a nieprowadzące jednocześnie innej działalności gospodarczej lub zawodowej.

    Przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej

    Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Dłużnik, który utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. W odniesieniu do konsumentów przyjmuje się, ze stan niewypłacalności zachodzi, gdy z każdym upływającym miesiącem stan zadłużenia takiej osoby będzie się pogłębiał. Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe dłużnik jest niewypłacalny, gdy opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza 3 miesiące.

    W przypadku upadłości konsumenckiej dłużnik może mieć tylko jednego wierzyciela, wobec którego posiada wymagalne zobowiązania. Sytuacje takie jednak w praktyce są bardzo rzadkie.

    Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej

    Skutki ogłoszenia przez sąd upadłości konsumenckiej są bardzo doniosłe. W pierwszej kolejności z chwilą ogłoszenia upadłości upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek. Dłużnik (upadły) nie traci statusu właściciela dotychczasowych składników majątku. Jednak musi on liczyć się ze spieniężeniem (likwidacją) całego majątku oraz traci uprawnienie do skutecznego rozporządzenia tymi składnikami. Od chwili ogłoszenia upadłości co do zasady wyłącznie uprawnionym do dokonywania czynności rozporządzających mieniem upadłego jest syndyk. Z dniem ogłoszenia upadłości upadły traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania z mienia wchodzącego do masy upadłości i rozporządzania nim. W przypadku upadłych konsumentów sędzia-komisarz określa zakres i czas korzystania przez upadłego i zamieszkujących z nim osób bliskich z mieszkania znajdującego się w lokalu lub w budynku wchodzącym do masy upadłości.