Orzeczenie o winie przy rozwodzie – co oznacza w praktyce?

Często przed złożeniem pozwu o rozwód małżonek chcący wnieść powództwo zastanawia się, czy wnosić o rozwód z orzeczeniem o winie małżonka pozwanego. Postępowanie dowodowe w sprawie o rozwód z orzeczeniem o winie trwa na ogół znacznie dłużej. Pewną niedogodnością również jest to, że w większości takich postępowań sąd przesłuchuje wielu świadków.  Na ogół znajomych, rodzinę, czy sąsiadów stron, a pytania dotyczą życia prywatnego małżonków. Kiedy zatem warto wnosić o rozwód z orzeczeniem o winie?

rozwod

Najważniejszym argumentem przemawiającym za orzekaniem o winie, jest możliwość uzyskania alimentów płatnych na małżonka od małżonka wyłącznie winnego rozwodu. W przypadku, gdyby sąd nie orzekał o winie uzyskanie alimentów jest również możliwe. Jednak tylko pod warunkiem, że jeden z małżonków wykaże, że wskutek orzeczenia rozwodu popadł w niedostatek.

W przypadku orzeczenia alimentów na małżonka od małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, alimenty płaci się dożywotnio lub do czasu, gdy małżonek, na rzecz którego płacone są alimenty wstąpi w nowy związek małżeński. Alimenty mogą też obowiązywać przez 5 lat. Kiedy? Jeśli sąd orzeka alimenty, ale nie orzeka o winie stron, lub orzeka o winie obu stron.

Często jednak klienci decydują się na prowadzenie postępowania mającego wykazać winę drugiej strony, nie wnosząc o orzeczenie alimentów – chcą bowiem jedynie, aby w wyroku rozwodowym Sąd wskazał osobę winną pożycia.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Co może być przyczyną orzeczenia o winie?

Najczęstszymi powodami orzeczenia o winie jest zdrada, opuszczenie małżonka, hazard, alkoholizm, uzależnienie od narkotyków, przemoc psychiczna lub fizyczna. Coraz częściej zdarza się jednak, że jako winę wskazywana jest przemoc ekonomiczna, czy gaslighting.

  1. Czy nakrycie męża na zdradzie wystarczy, żeby sąd orzekł jego wyłączną winę w postępowaniu o rozwód?

Najczęściej w przypadku zdrady, sąd orzeka, że osoba która zdradziła jest winna rozkładowi pożycia małżeńskiego. Jednakże nie zawsze! Należy pamiętać, że żeby zdrada była podstawą orzeczenia o winie małżonka, który zdradził, to musi być ona przyczyną rozpadu pożycia małżeńskiego stron. Nie, jego wynikiem, to bardzo istotna różnica. Oznacza to na przykład, że jeśli małżonkowie nie mieszkają już od kilku miesięcy ze sobą, nie utrzymują kontaktu i nie deklarują miłości, a któryś z nich znajdzie sobie nowego partnera, to nie będzie to przyczyną orzeczenia o winie małżonka będącego w nowym związku.

  1. Czy w trakcie trwania rozwodu mogę zmienić zdania i chcieć dochodzić winy drugiego małżonka?

Tak, w trakcie trwania postępowania rozwodowego dopuszcza się zmianę stanowiska – można żądać orzeczenia o winie i odwrotnie.